Eskişehir Tasarım ve İnovasyon Merkezi (ETİM)Bakan Varank'ın Katılımıyla Açıldı

04.10.2022 - Salı 02:06

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti mali iş birliği çerçevesinde finanse edilen ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülen Rekabetçi Sektörler Programı kapsamında Eskişehir OSB’de kurulan Eskişehir Tasarım ve İnovasyon Merkezi’ni (ETİM) açtı. Bakan Varank, küresel piyasalarda güçlü olmanın yolunun Ar-Ge, teknoloji ve inovasyondan geçtiğini vurgulayarak, “Milli Teknoloji Hamlesi Vizyonuyla yaptığımız tüm faaliyetlerde işletmelerimizi doğru şekilde yönlendirmeye çalışıyoruz. Her anlamda desteğimizi kendilerinden esirgemeyip onlara gerçekten yol arkadaşlığı yapıyoruz Hem ulusal kaynaklarımızı hem de Rekabetçi Sektörler Programı gibi uluslararası kaynakları bu alana kanalize etmiş durumdayız” dedi.

Eskişehir’de havacılık, raylı sistemler, makine imalat, otomotiv, beyaz eşya gibi öncü sektörlerde faaliyet gösteren KOBİ’lerin mühendislik, tasarım ve prototipleme ihtiyaçlarının giderilmesi amacıyla Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Rekabetçi Sektörler Programı kapsamında Eskişehir Tasarım ve İnovasyon Merkezi (ETİM) törenle açıldı.

Eskişehir Teknoloji Geliştirme Bölgesi - Organize Sanayi Bölgesi Yerleşkesi’nde bin 100 metrekare bir alana kurulan ETİM’de düzenlenen törene, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile birlikte Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, Eskişehir Valisi Erol Ayyıldız, AK Parti Eskişehir Milletvekili Nabi Avcı, MHP Eskişehir Milletvekili Metin Nurullah Sazak, TÜBİTAK Başkanı Prof Dr. Hasan Mandal, AK Parti Eskişehir İl Başkanı Zihni Çalışkan, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fuat Erdal, Osmangazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kemal Koçak, Eskişehir Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adnan Özcan, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şükrü Beydemir, Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Nadir Küpeli, Eskişehir Sanayi Odası Başkanı Celalettin Kesikbaş, Eskişehir Teknoloji Geliştirme Bölgesi Yönetici Şirketi ATAP A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Metin Saraç ve çok sayıda davetli katıldı.

Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Nadir Küpeli’nin açılış konuşmasıyla başlayan törende söz alanEskişehir Valisi Erol Ayyıldız, Eskişehir'in dünya piyasalarında rekabet gücünü artırıp, mühendislik, tasarım ve prototipleme kabiliyetlerinin geliştirilmesine destek sağlayarak ülkenin dış ticaret açığını azaltmak ve bölgenin rekabetçilik seviyesini artırmayı hedeflediklerini söyledi.

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut da konuşmasında Rekabetçi Sektörler Programı’nın biyoteknoloji, tarım, mobilya gibi birçok sektörünü kapsadığını belirterek, “Eskişehir Tasarım ve İnovasyon Merkezi’nin de Eskişehir’de birçok farklı endüstrilere yardımcı olacağını düşünüyoruz. 800’e yakın KOBİ’nin destek almasını bekliyoruz. Sanayi ve endüstriyel tasarımlarının ilerlemesini ve KOBİ’lere yardımcı olmasını planlıyoruz. KOBİ’ler de merkezdeki yüksek seviye teknoloji sayesinde tasarımlarını yapabilir, ürünlerini test edebilirler” dedi.

260 milyon Avro’luk 42 proje

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da konuşmasında Rekabetçi Sektörler Programı kapsamında son 1 yılda 8 önemli projenin ülkemize kazandırıldığını belirterek, “Rekabetçi Sektörler, Avrupa Birliği ile ortak finansman sağladığımız, Bakanlığımızın da yürütücüsü olduğu özel bir program. Şu anda bu program kapsamında uygulaması devam eden, bütçeleri toplamı 260 Milyon Avroyu geçen 42 proje bulunuyor. Otonom araçlardan dijital oyun sektörüne, kanserle mücadeleden sanayinin dijital dönüşümüne kadar kritik alanlara dokunan geniş bir proje havuzumuz var. Uyguladığımız projelerle, işletmelerimizin verimliliğini artırmayı, onların ihracata yönelik rekabetçi üretim yapısına kavuşmalarını hedefliyoruz” diye konuştu.

Başarının yolunun da Ar-Ge, teknoloji ve inovasyondan geçtiğini vurgulayan Bakan Varank, “Artık hiçbir alanda sadece fiyat üzerinden rekabet etmek mümkün değil. Eğer küresel piyasalarda güçlü olmak istiyorsanız, farklı üstünlüklere sahip olmaktan başka çareniz yok. Biz de zaten bunun farkındayız. Milli Teknoloji Hamlesi Vizyonuyla yaptığımız tüm faaliyetlerde işletmelerimizi doğru şekilde yönlendirmeye çalışıyoruz. İşletmelerimize sadece ne yapmaları gerektiğini söylemiyoruz. Her anlamda desteğimizi kendilerinden esirgemeyip onlara gerçekten yol arkadaşlığı yapıyoruzHem ulusal kaynaklarımızı hem de Rekabetçi Sektörler Programı gibi uluslararası kaynakları bu alana kanalize etmiş durumdayız” dedi.

ETİM’e 70 milyon TL’nin üzerinde destek

Eskişehir Teknoloji Geliştirme Bölgesiyle iş birliği içerisinde tamamlanan ETİM’e 70 Milyon TL’nin üzerinde destek sağlandığına işaret eden Bakan Varank şöyle konuştu:
“İçeriğini ve sonuçlarını değerlendirdiğinizde, proje bu desteği sonuna kadar hak ediyor. Her şeyden önce gelecek öngörüsü olan, çok vizyoner bir proje olduğunu belirtmek istiyorum. 3 boyutlu yazıcıların gelişmesi ve yaygınlaşmasıyla birlikte, eklemeli imalat konvansiyonel imalatla yarışmaya başladı. Aynen elektrikli araçların içten yanmalı motorlarla çalışan araçların yerini alması gibi imalatta da kaçınılmaz bir dönüşüm yaşanacak. Dolayısıyla, işletmelerimizin şimdiden bu dönüşüme hazırlanması rekabetçiliğimizin devamı açısından büyük önem arz ediyor. İşte bu merkez de eklemeli imalat yöntemlerini öğrenmeye ve uygulamaya imkân tanıyan son teknoloji cihazlarla donatılarak KOBİ’lerimizin hizmetine sunuldu. Raylı sistemler, havacılık, makine, beyaz eşya ve otomotiv başta olmak üzere ilimizdeki tüm imalat sektörleri buradaki ürün ve hizmetlerden faydalanabiliyor. 3 boyutlu metal ve plastik yazıcılar, 3 boyutlu tarama cihazları, CNC tezgahlar, enva-i çeşit mühendislik yazılımları… Ne ararsanız burada mevcut. Gelişmiş fiziki altyapısının yanında, burası aynı zamanda önemli bir teknoloji merkezi. Alanında uzman akademisyenler burada yürütülen projelere dahil olup işletmelerin ihtiyaç duydukları birçok eğitim ve danışmanlık hizmetini verebiliyorlar. Böylece, burayı kullanan işletmeler hiçbir ilave yatırım yapmadan tasarım, mühendislik, Ar-Ge ve prototip üretme kabiliyetlerini geliştirme imkânı bulabiliyor. Bu da onları rakiplerine kıyasla bir değil belki on adım öne geçiriyor. Zaten elde edilen ilk sonuçlar bu durumu doğruluyor. Şu ana kadar geçen kısa süre zarfında hizmet verilen 20 firmanın projesi incelendiğinde, özellikle kalıp üretiminde çok önemli başarılara imza atıldığını ve buradan çok güzel işler çıkacağını görebiliyoruz. Her yönüyle fark oluşturacak, önemli bir proje, emeği geçen herkesi tebrik ediyorum.”

Bakan Varank, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde Eskişehir'deki yatırımlara hız kesmeden devam ettiklerini ifade ederek, “Hükümet ve Bakanlık olarak her daim Eskişehir'in yanındayız ve yatırımlara devam edeceğiz. Yıllardır konuştuğumuz bir URAYSİM Projesi var. Bu şehir raylı sistemler güçlü kabiliyetleri olan bir şehir ve sanayicilerimizle oturduğumuz zaman sanayicilerimiz bize diyorlar ki 'Sayın Bakanım bu URAYSİM Projesi'ni bizim yapmamız lazım. Raylı sistem araçları üretiminde bizim kabiliyetlerimizi test edebileceğimiz, ürünlerimizi test edebileceğimiz bir yere ihtiyacımız var.' 'Gelin beraber URAYSİM'i yapalım' dediğimizde işte karşımıza birileri çıkıyor. Yok o projeyi iptal ettiriyor. Bu projeyi iptal ettiriyor. 'Biz onu oraya yaptırmayız' diyor. 'Bunun yeri burası değil' diyor ama siz yol almakta güçlük çekiyorsunuz. URAYSİM Projesi bu şehre değer katacak bir proje. Sanayicimize değer katacak bir proje ve burayı 6550 (sayılı kanun) araştırma altyapısı kapsamına alarak biz buradaki kabiliyetleri dünyaya tanıtmak, buradaki kabiliyetlerle dünyaya üretim yapmak istiyoruz. Sanayicilerin bunu kamuoyuna anlatmaları lazım. Bizim bu kavgayı vermememiz lazım. Bu şehrin buna ihtiyacı varsa bir zahmet buradaki yereldeki yöneticilerin, sanayicilerimizin, ticaret odamızın biraz konuşması lazım. Bu işin ne kadar önemli olduğunu kamuoyuna anlatıp, bu projeye desteği çekmesi lazım ki bizim de işimiz kolaylaşsın.

'Bütün kavgayı lütfen bize bırakmayın' diyorum. İnşallah biz bu URAYSİM Projesi'ni başardığımızda göreceksiniz Eskişehir sadece Türkiye'de değil, dünyada raylı sistemlerde bir marka olacak. Biz bunu yapabilir miyiz? Yaparız ama istikrar lazım, kararlılık lazım" diye konuştu.

“Taşa toprağa, betona yatırım yapmadık”

Varank, raylı sistemleri çok önemsediklerini dile getirerek, 2009 yılında Türkiye'ye ilk hızlı treni kazandırdıklarını anımsattı. Dünyada ilk hızlı trenin 1968'de Japonya'da kullanıldığını belirten Bakan Varank, şöyle devam etti:

"1968 yılından 2009 yılına gelene kadar hiçbir iktidar böyle bir derdin içinde olmamış. İmkanları yetmemiş olabilir, vizyonları yetmemiş olabilir ama hızlı tren bu ülkeye kazandırılmamış ama biz raylı sistemlerin ne kadar önemli olduğunu bildiğimiz için bu alanlara yatırım yapıyoruz. Bakınız ülkemizdeki tren hatlarının 11 bin 500 kilometresinin tamamını biz modernize ettik. 1500 kilometrelik tren hattını bu ülkede biz kurduk. 2 bin kilometrelik yeni hattı bu ülkeye biz kazandırdık. Zaman zaman diyorlar ya 'Siz taşa toprağa yatırım yaptınız, betona yatırım yaptınız.' Hayır biz taşa toprağa, betona yatırım yapmadık. Bu ülkenin ihmal edilmiş altyapılarına yatırım yaptık. Eğer biz o altyapı yatırımlarını yapmasaydık emin olun sanayi bu kadar gelişemezdi. Ticaret bu kadar gelişemezdi. Keşke bizden öncekiler o yatırımları yapsaydı da biz bu yatırımları yapmak için bütçe ayırmasaydık, para ayırmasaydık. Biz yerin altına da yatırım yapıyoruz, yerin üstüne de yatırım yapıyoruz. Çünkü milletimizin ihtiyacı varsa yerin altına da yatırım yapmak zorundasınız. “

Konuşmaların ardından Eskişehir Tasarım ve İnovasyon Merkezi'nin açılışının gerçekleştirildiği törende Bakan Varank, daha sonra tesisi gezdi. Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landru ile birlikte 3 boyutlu metal yazıcı ve plastik yazıcılardan araba motoru prototipi üretti. Daha sonra 3 boyutlu optik tarayıcıyı deneyimleyen Bakan Varank’a 3 boyutlu Türkiye haritası hediye edildi.

“Hayallerin tasarlandığı, inovasyonla gelişen bir merkez”

ETİM ile havacılık, raylı sistemler, makine imalat, otomotiv ve beyaz eşya sektörlerinde faaliyet gösteren KOBİ’lerin inovatif ürünlerle dünya piyasalarında rekabet gücünün arttırılması hedefleniyor. KOBİ’lerin mühendislik kabiliyetlerinin geliştirilmesine direkt katkı sağlaması amaçlanan ETİM’de ülkemizin dış ticaret açığının azaltılması ve bölgenin rekabetçilik seviyesinin arttırılması için çalışmalar yürütülecek. Ülke sanayisine önemli katkılar sunacak olan ETİM’in “hayallerin tasarlandığı, inovasyonla gelişen bir merkez” olması amaçlanıyor.

EDICtive Tasarım Yarışması

Proje kapsamında ayrıca KOBİ’lerin kapasitelerinin geliştirilmesi amacıyla eğitim programları ve çalıştaylar düzenlenirken, yurtdışındaki başarılı inovasyon merkezleri de incelendi. Ayrıca beş adet pilot proje kabul edilerek uygulama ve üretim süreçlerine geçildi. Proje kapsamında sanayi tesislerinde enerji tüketimini en aza indirecek yaratıcı çözümler arayan EDICtive Design Call isimli tasarım yarışması da başlatıldı. 17 Ekim 2022 tarihine kadar başvurulabilecek yarışma kapsamında; makine imalat, beyaz eşya, otomotiv, havacılık, raylı sistemler sektörleri ile uyumlu; ısıtma ve soğutma sistemlerinde tanımlanacak bir probleme bulunacak çözüm önerisinin ETİM’in altyapısı ile prototip üretimi de yapılacak.

KOBİ’lere güçlü destekler geliyor

“Tasarım, prototipleme, proje yönetimi, tersine mühendislik, eğitimler ve yapısal analizler” alanlarında faaliyet gösterecek olan ETİM’in KOBİ’lere katkıları ise şöyle:

  • KOBİ’lerin tasarım ve mühendislik sorunları çözülecek, bu alanlardaki kabiliyetleri geliştirilecektir.
  • KOBİ’lerin ürünlerini daha nitelikli hale getirmeleri sağlanacaktır.
  • KOBİ’lerin AR-GE, yeni ve özgün ürün geliştirme yetkinlikleri artacaktır.
  • KOBİ’lerin tasarım konusunda çalışan kurumlara ulaşma imkânı sağlanacaktır.
  • KOBİ’lere, üniversite kökenli girişimcilere ve teknopark girişimcilerine mühendislik, tasarım ve prototipleme konularında Ar-Ge merkezli eğitim imkânları da sunacaktır.
  • Sanayi, üniversite ve girişimcileri yeni işbirlikleri için bir araya getiren bir platform işlevi de görecektir.
  • Sahip olduğu uzman insan kaynağı ve teknik olanaklarıyla birlikte Eskişehir ve Türkiye için büyük önem taşıyan projelere destek verilecektir. “

Kaynak: (BYZHA) - Beyaz Haber Ajansı

YORUM YAZ