Amerika’da yaşayan Türk sanatçı Arıca Hilton’a büyük gurur

05.10.2022 - Çarşamba 03:24

İzmir'in 'en iyilerini' buluşturan 3’üncü Altın Ege Ödülleri sahiplerini buldu.Törende Amerika’da yaşayan sanatçı Arıca Hilton, Uluslararası Sanat Özel Ödülü’nün sahibi oldu.

6 yaşında Mersin’den ailesiyle birlikte Amerika’ya yerleşen Arıca Hilton, Amerika’da dünyaca ünlü fotoğraf sanatçılarının fotoğraflarını sergileyerek yardım kuruluşlarına destek oluyor. Okyanusların korunması da dahil olmak üzere çevre sorununa bu sanat etkinliklerinin gelirleriyle büyük desteklerde bulunuyor.

Altın Ege Ödülleri'nin verildiği tören, İzmir Tepekule Kongre Merkezi'nde yapıldı. Çok sayıda davetlinin katıldığı gecenin sunuculuğunu başarılı manken ve sunucu Özge Ulusoy yaptı. Hayatını sanata adayan Hilton, Multimedya sanatçısı olarak anılıyor. 1985 yılından beri sanat galerisi yönetiyor, ayrıca mimarlık ve tasarım eğitimi aldı. Şiir, fotoğraf ve resme büyük ilgisi olan Hilton, halen Chicago’da yaşıyor. Chicago’da büyük sanat galerileri işleten Hilton’un değerli çalışmaları Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa ve Asya’da büyük koleksiyonlarda yer alıyor.

Arıca Hilton; David Yarrow, Paul Nicklen, Cristina Mittermeier, David Gamble, Christian Voigt, İbrahim Kalın, Jack Perno, Adonis, Yasemin Aslan Bakiri, Marco Nereo Rotelli gibi ünlü isimlerle çeşitli çalışmalara imza atıyor. Dünyaca ünlü sanatçıların sergilerinin küratörlüğümü yapan Hilton, ayrıca küresel, ulusal ve bölgesel çıkan adalet sorunlarıyla ilgilinen kuruluşlarla ortaklaşa çalışmalarda yürütüyor. Hilton ayrıca Chicago Şiir Merkezi’nin de bir dönem yöneticiliğini yaptı.

Törende basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Arıca Hilton, tablolarıyla ilgili olarak, “Benim için renk çok önemli, o gün ne hissediyorsam o renklerle boyuyorum. Ben genelde çizmiyorum, boyuyorum. Benim resimlerim biraz ışıkla ilgili, ışığı çekmeye çalışıyorum. İçimizde bir ışık, enerji var ve resimlerimde bunu yansıtmaya çalışıyorum. Ama her zaman yaptığım tabloları, tasarımları aşkla ilgili yaptım. Bu sadece birisine aşık olmak değil, ağaçlara, arkadaşlara, eşyalara aşık olarak yaptım ve yapıyorum. Çünkü bir şeyi sevgiyle yaptığın zaman başarılı olabilirsin” şeklinde konuştu.

Ressam kimliğin yanı sıra şiirle de ilgilenen Hilton, “Edebiyatın her türünü çok seviyorum. 10 yaşımdayken romanlar okurdum ve onlarda kendimi kaybederdim, onların içinde yaşardım. Şiir, uzun bir hikâyenin damıtılması gibi geliyor bana. Kocaman bir romanı, kısa bir şiirde anlatabilirsin. O yüzde şiiri çok seviyorum, müzik gibi” dedi.

Sosyal sorumluluk projelerine destek olan Hilton, “I Flow Like Water isimli sergim dünyayı gezdi. Dünyanın 70'inin su, vücudun da 70'i su ve soluduğumuz havanın neredeyse 70'i okyanuslardan geliyor. Ayrıca kadın ve çocukların korunmasına da dikkat çekiyorum. Kadınlara ve insanlara hayatlarında her şeyi yapabileceklerine inanmaları için ilham vermek istiyorum. Her şeyin mümkün olduğunu ve suyun hayatımızdaki önemini anlatmak istiyorum. Çalışmalarımın insanların kendi ışıklarına ulaşmalarına yardımcı olmasını istiyorum, böylece daha da parlayabilirler” ifadelerini kullandı.

Kaynak: (BYZHA) - Beyaz Haber Ajansı

YORUM YAZ