TBMM Başkanı Şentop: Ayakta kalmak için daima temkinli olmalıyız

25.09.2022 - Pazar 08:42

İSTANBUL (İGFA) - TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Pendik'te gerçekleştirilen Armelsan Yeni Ar-Ge Merkezi Açılış Töreni'ndeki konuşmasında, Türkiye'de son yıllarda kamu ve özel sektör şirketleri marifetiyle gerçekleştirilen stratejik yatırımlar arasında en çok dikkati çekenin savunma sanayi alanında yapılanlar olduğunu söyledi.

Dünyanın en büyük 100 savunma şirketi arasında 7 Türk şirketi bulunduğunu belirten Şentop, bu şirketlerin sayısının daha da artacağına inandığını dile getirdi.

AR-GE faaliyetlerinin önemini anlamak için 21. yüzyılda ülkelerin geçirdikleri değişimi görmenin çok önemli olduğunu kaydeden Şentop, AR-GE'ye yapılan harcamaların hem şirketlerin büyümesini sağladığına hem de ülke ekonomilerinin gelişmesinde bir güç olduğuna işaret ederek, dünya ticaretinin 2020 yılında bir miktar daralsa da 2021'de yeniden büyüme yoluna girdiğini ve toplam ticaretin 20 trilyon dolara ulaştığını aktardı.

Aynı süreçte dünya ekonomilerinin toplam gayrisafi hasılasının 95 trilyon dolara ulaştığını bildiren Şentop, oluşan gayrisafi hasıladan en büyük payı dünyada önde gelen birkaç gelişmiş ülkenin aldığını söyledi.

Türkiye'de ise geçmişte AR-GE'nin ihmal edilmiş bir konu olduğunu belirten Şentop, "Ancak hemen her alanda olduğu gibi son yıllarda AR-GE konusunda da bir zihniyet devrimi gerçekleşmiştir. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde yapılan bu 20 yıldaki gelişimin, değişimin en önemli unsuru nedir diye sorulduğunda verilmesi gereken cevap, benim kanaatimce bir zihniyet devrimidir. Al-kullan yerini üret-sat anlayışının almasından itibaren AR-GE'ye hem devletimiz hem de özel şirketlerimiz gereken önemi vermeye başlamışlardır. Son yıllarda artan üretim ve ihracat kapasitemizin arkasında AR-GE harcamalarına ayrılan kaynak çok önemli bir yer tutmaktadır. Gayrisafi pastadan ayrılan miktarın artmasının yanı sıra 2002 yılında AR-GE faaliyetlerinde çalışan kişi sayısı bugüne kıyaslandığı zaman 2,5 kattan fazla artmıştır." değerlendirmesinde bulundu.

Şentop, Armelsan'ın suyun altıyla ilgilenen bir çalışma alanını tercih ederek gözle görülmeyen ancak Türkiye'nin güvenliği için çok değerli olan bir konuya odaklandığına dikkati çekerek, "Yerli gemi inşaat sanayisinde ve uzantısı olan su altı teknolojisinde artık uluslararası ölçekte rekabet edebilecek bir konuma ulaştık. Yerli ve milli gemilerimize 600 metre derinliğe kadar olan bütün denizaltılarımıza hayat desteği veren, personelini o derinliklerde gerektiğinde kurtaracak her türlü kabiliyete sahip tam teşekküllü tıbbi imkanlarla donatılmış araçlarımızla gurur duyuyoruz." diye konuştu.

Türkiye'nin milli teknolojilerin önünü açacak, insansız ve otonom su altı araçlarının üretimi çalışmalarına hızını artırarak devam ettiğini anlatan Şentop, bu çalışmaların son yıllarda fevkalade büyük gelişmeler gösteren SİHA ve İHA'lar olduğunu belirtti.

"MUHATABIMIZ KUKLALAR DEĞİL"

Şentop, bu tür çalışmaların Türkiye'nin etki alanını ve gücünü artırmaya hizmet edeceğini kaydederek, "Bize düşmanlık edecek olanlardan daha güçlü ve teknolojik olarak onlara göre daha donanımlı olmak mecburiyetindeyiz. Özellikle başkalarının rüzgarıyla yelken açan Yunanistan gibi lokomotif değil, vagon devletler için söylenecek bir tek sözümüz vardır, bizim muhatabımız esasen kuklalar değil onları idare eden kuklacılardır. Sayın Cumhurbaşkanımızın 'Dünya beşten büyüktür.' ifadesi eski dünya düzenine karşı çok önemli bir cevaptı. Son Birleşmiş Milletler toplantılarında o 5 ülke başkanlarının da arasında bulunduğu birçok kişi artık 5'ten büyük bir dünya gerçeğini realite eden, kabul ettiklerini ortaya koydu. Düzenin değişmesi gerektiğini bizzat onlar ifade ettiler. Bu sebeple yeni dünya düzeni, fiilen ve resmen aslında başlamıştır. Kovid-19 sonrası ortaya çıkan ekonomik daralmalar ve restleşmeleriyle vahşi kapitalist düzenlerin ve egemenlerin dünyayı hazin noktalara düşürdüğü zamanlardan geçiyoruz. Her zamankinden daha temkinli ve kararlı politikalar izliyor olmamız dünya barışı bakımından çok çok önemli bir katkıdır. Tarih bunun böyle olduğunu da gösterecektir" diye konuştu.

Türkiye'nin bulunduğu coğrafyanın karakteri sebebiyle yeni zorluklarla karşı karşıya olduğuna işaret eden Şentop, çalışmalara ve yeni teknolojilerle verilecek desteklere Türkiye'nin ve yeni dünya barışının ihtiyacı olduğunu kaydetti. Şentop, "Gözümüzü bir tek saniye kapatmamıza izin vermeyen bu coğrafyada ayakta kalmak için daima temkinli olmak mecburiyetindeyiz. Armelsan ulusal ve uluslararası boyutta en üst düzeyde yerli ve milli katkıyla Türk savunma sanayinin ihtiyaçlarını karşılamak, ileri teknoloji ve yaratıcı sürdürülebilir çözümler sunmak amacıyla faaliyetlerine başlamıştır" dedi.

YORUM YAZ