Savaş Kazandıran Lojistik DLSS'te Tartışıldı

07.10.2022 - Cuma 00:27

2. ASKERİ LOJİSTİK VE DESTEK ZİRVESİ BİN 300 KİŞİYİ AĞIRLADI

SAVAŞ KAZANDIRAN LOJİSTİK DLSS’TE TARTIŞILDI

Savunma sanayi ve lojistik sektörü Ankarada 2. Askeri Lojistik ve Destek Zirvesi - DLSSte buluştu. Zirveye yaklaşık bin 300 ziyaretçi, 65in üzerinde stantlı katılımcı katıldı

Ankara Sanayi Odası’nın düzenlediği 2. Askeri Lojistik ve Destek Zirvesi - DLSS, iki gün boyunca bin 300 ziyaretçiyi ve 65’in üzerinde stantlı katılımcıyı ağırladı. Türkiye’nin askeri lojistik alanına odaklanmış tek ihtisas etkinliği olan DLSS, T.C. Milli Savunma Bakanlığı ve T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı’nın destekleriyle 4-5 Ekim 2022 tarihlerinde Hilton Garden Inn Gimat’ta hayata geçirildi.

Savaşın gizli kahramanı lojistik masaya yatırıldı

Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir: “Askeri lojistik belki tek başına savaş kazanmaya yetecek bir olgu değil; ancak eksikliği ve yanlış planlaması savaş kaybettirebilir. Bu nedenle savunma sanayisinin kilit noktası olan bu alanla ilgili bir Zirve’yi savunma sanayisinin merkez üssü Ankara’ya kazandırarak önemli bir ihtiyacı karşıladığımıza inanıyoruz. Zirve’de iki gün boyunca önemli iş birliği görüşmeleri ve anlaşmalar gerçekleşti. Karar vericiler, savunma sanayisi profesyonelleri, askeri personel ve akademisyenler sektörün gündemindeki önemli konuları ve gelişme alanlarını paylaştılar” diye konuştu.

Ukrayna-Rusya Savaşı lojistik yönden analiz edildi

Askeri Lojistik ve Destek Zirvesi’nin önemli oturum konuları arasında; “Ukrayna-Rusya Savaşı’nın Lojistik Analizi”, “Savaş Koşullarında İnsansız / Otonom Araçların; Muharebe ve Lojistik Destek Yönünden Önemi”, “Lojistiğin Uzay Boyutu ve Gelecek Yaklaşımları”, “Savunma Sanayinde Entegre Ürün Destek Yönetimi”, “Ömür Devri & AR-GE Yönetiminin Ürün/Sistem Lojistik Süreçlerine Etkileri”, “Harekatın Lojistik Devamlılığı için İstihkam/Lojistik Birliklerinin Büyüyen Önemi” yer aldı.

Savunma sanayisinde lojistiğin önemine dikkat çekildi

Zirve’de paylaşılan özel sunu konuları ise şunlar oldu; “Savunma ve Güvenlik Alanında Ömür Devri Yönetimi Yaklaşımı ve Paylaşımı”, “Türkiye’de Konuşlu Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Sağlayıcılarının Savunma İhracatına Sağlayacağı Katkılar, Çözümler”, “Hava Kargo Taşımacılığı ve Savunma Sanayi Birlikteliği”, “Havacılık Platformlarının Lojistik Açıdan Önemi”, “Ana Muharebe Tankı Lojistik Analizi”, “Muharebe Sahasında Kültürel Varlıkların Korunması”, “Askeri Sağlık Lojistiğinin Önemi”, “Afrika’daki Savunma Sanayi Fırsatları”, “Ticaretin Kolaylaştırılması ve Maliyet Azaltıcı Önlemler”, “Muhabere ve Lojistik Aşamalarında Yıldırımdan Korunma Sistemleri, Tasarımı ve Önemi”.

Zirve’ye karar vericilerin ilgisi yoğundu

DLSS’in açılışını Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, Savunma ve Havacılık Sanayii İmalatçılar Derneği (SASAD) Yönetim Kurulu Başkanı Osman Okyay ile DLSS Organizasyon Komitesi Başkanı Sami Atalan gerçekleştirdi. Zirve’nin açılışına karar vericilerin ve sektör temsilcilerinin ilgisi yoğundu.

Önemli iş birlikleri gerçekleşti

2. Askeri Lojistik ve Destek Zirvesi - DLSS iki gün boyunca birçok iş birliği anlaşmasına da ev sahipliği yaptı. Bites Savunma Havacılık ve Uzay Teknolojileri ile Milsoft Yazılım Teknolojileri, 2. Askeri Lojistik ve Destek Zirvesi’nde Entegre Ürün Destek Yönetim Yazılımı (Mil-ILS) kapsamında Artırılmış Gerçeklik Tabanlı Bakım Sistemi Entegrasyonu alanında iş birliği sözleşmesi imzaladı.

Kaynak: (BYZHA) - Beyaz Haber Ajansı

YORUM YAZ