Eğitimci Yazar Dilek Cesur; Kitap Giren Eve Cehalet Girmez

06.10.2022 - Perşembe 23:36

Kartepe Belediyesi tarafından düzenlenen Kartepe 2.Çocuk Kitapları Fuarı’na katılan Eğitimci - Yazar Dilek Cesur, “Çocuğunuzun önce gönlü doyacak sonra karnı doyacak. Bizim yetiştirdiğimiz çocuk sadece bizim için değildir. Bizim yetiştirdiğimiz çocuk başkasının kaderi olmaktadır. Kitap giren eve cehalet girmez. Bunun içinde çok okumalıyız” dedi.

ÇOCUKLARINIZA DEĞER VERİN

Yazar Cesur “Çocuklarınızın üzerine yapıştırdığınız etiketlere dikkat etmeliyiz. Sizin sevmediğiniz çocuğu toplumda sevmiyor. Siz ne kadar çocuğunuza değer verirseniz o kadar kendisini sevecek, toplumda sevecektir. Çocuğunuza ne olduğunu inandırırsanız çocuğunuz o olacaktır. Çocuk anlamaz diye bakmayın, anlıyorlar ve unutmuyorlar” açıklamasında bulundu.

BAŞKASININ HAYATINI YAŞAMAYIN

“Çocuklarınızın mutlu anılara sahip olmasını sağlayın” diyen Cesur “Paradan çok daha önemli şeyler vardır. Anlamak, anlaşılmaktır. Anne, baba olarak akıl süzgecinden geçirerek bazı kararları almalıyız. İletişimde bulunduğumuz herşey için gönül süzgecinden geçirmeliyiz. Birbirinize hakaret etmeden iletişim kurmalıyız. Başkalarının hayatını yaşamamalıyız. Kendi hayatımızı kaçırırız” ifadelerini kullandı.

KİTAP GİREN EVE CEHALET GİRMEZ

“Sana yapılmasını istemediğin bir şeyi çocuğuna yapma” diyen Cesur “Çocuklarınız dünyayı keşfetmektedir. Güvendikleri dal sizlersiniz. Sizden bunu bulamadıkları zaman başka yerlerde aramaktadırlar. Çocuğunuzun önce gönlü doyacak sonra karnı doyacak. Bizim yetiştirdiğimiz çocuk sadece bizim için değildir. Bizim yetiştirdiğimiz çocuk başkasının kaderi olmaktadır. Kitap giren eve cehalet girmez. Bunun içinde çok okumalıyız” dedi.

Kaynak: (BYZHA) - Beyaz Haber Ajansı

YORUM YAZ