Ege Üniversitesi ile Taşkent Eczacılık Enstitüsü arasında ikili iş birliği protokolü

05.10.2022 - Çarşamba 22:15

EÜ ile Özbekistan arasında eczacılık, madde bağımlılığı ve toksikoloji alanında iş birliği köprüsü kuruldu

Ege Üniversitesi(EÜ), yeni dönem hedeflerinden olan uluslararasılaşma alanında somut ve önemli adımlar atarak dünyaya açılmaya devam ediyor. EÜ Madde Bağımlılığı, Toksikoloji ve İlaç Bilimleri Enstitüsü ile Özbekistan Taşkent Eczacılık Enstitüsü arasında ikili iş birliği protokolü imzalandı. EÜ Yeni Senato Salonunda gerçekleştirilen imza törenine Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, Taşkent Eczacılık Enstitüsü Rektörü Dr. Saidakbarovic Rızaev, Madde Bağımlılığı, Toksikoloji ve İlaç Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Serap Annette Akgür ile her iki üniversitenin ilgili akademisyenleri katıldı.

Uluslararası alanda ikili iş birliklerini sürekli artırdıklarını söyleyen Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Uluslararasılaşma misyonuyla Türk yükseköğrenimine örnek uygulamaları hayata geçirmeye devam ediyoruz. Özellikle gönül coğrafyamız olan Türk Cumhuriyetleri ile yakın temas kurup bilgi birikimimizi kardeş ülkelerle paylaşıyoruz. Azerbaycan ile yürüttüğümüz çift diploma programı, pek çok üniversiteye model teşkil etti. Yine Özbekistan’a yönelik açılımımız büyüyerek devam ediyor. Ege Üniversitesi markasını dünyaya tanıtmaya kararlıyız” diye konuştu.

“Uluslararasılaşma hedefimize yönelik çalışmalarımız devam edecek”

Taşkent Eczacılık Enstitüsü ile imzalanan anlaşmanın detaylarından bahseden Rektör Prof. Dr. Budak, “Her iki üniversite arasında iş birliğini, akademik ve kültürel bağları güçlendirecek olan bu anlaşma ile söz konusu alanlarda eğitim ve araştırma faaliyetleri yürütülecek. İş birliğimiz; öğretim üyesi ve araştırmacı değişimi, lisans ve lisansüstü öğrenci değişimi, ortak araştırmaların yapılması ve yayımlanması, kütüphane, laboratuvar ve buna benzer tesislerin ortak kullanımı gibi konuları içeriyor. Uluslararasılaşma konusu, bizim için önümüzdeki dönemin en önemli hedeflerinden birisi. Bu hedefe yönelik çalışmalarımız artarak devam edecek. İmzaladığımız anlaşmanın her iki ülke ve üniversite için hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi.

Taşkent Eczacılık Enstitüsü Rektörü Dr. Saidakbarovic Rızaev ise Ege Üniversitesi gibi önemli bir eğitim kurumuyla iş birliği yapmaktan ötürü memnuniyet duyduklarını belirterek misafirperverlikleri için Rektör Prof. Dr. Necdet Budak ve Ege Üniversitesi ailesine teşekkür etti.

Konuşmaların ardından her iki rektör iş birliği protokolünü imza altına alarak anlaşmayı resmileştirdiler.

Kaynak: (BYZHA) - Beyaz Haber Ajansı

YORUM YAZ