Şehidimizin Doğum Gününde İki Proje Hayata Geçti
Kırıkkale Son Haber Editörü | 4 Mayıs 2019 22:54
Şehidimizin Doğum Gününde İki Proje Hayata Geçti

Balışeyh’te “Lavanta Vadisi” ile şehit polis Bekir Ferhat Kaya’nın doğum gününde ailesi tarafından adına yaptırılan mescit ve şadırvanın açılışı yapıldı.

Balışeyh, Kırıkkale-Samsun kara yolu kenarında oluşturulan vadiye 33 bin lavanta fidesi dikilerek, lavanta balı üretilmesi hedefleniyor. Lavanta vadisinde çiftçilerin ürettiği doğal ürünlerin yanı sıra halk eğitim merkezinde üretilen ürünlerin de satışının yapılacağı pazar ve çay bahçesi de kuruldu.

REKLAM
REKLAM

Lavanta vadisinde yeterli çiçek alımı sağlanmasıyla da lavanta yağı üretimi için distilasyon merkezi kurulması ve fide yetiştiriciliğine başlanması hedefleniyor.

Vali Yunus Sezer açılışta yaptığı konuşmada, geliştirilen projelerin sonucunun alınması adına sevindikleri bir gün olduğunu söyledi. Bahşili Trafik Eğitim Parkı’ndan sonra ikinci projenin de bitmesinin kendilerini mutlu ettiğini aktaran Sezer, şunları belirtti: “Lavanta Vadisi Projesi Samsun Karayolu’nda daha da geliştirilecek bir proje. İyi niyetle çıkılmış ve akıbeti de hayır olmuş bir proje. Her şey hayal kurmakla başlar. Hayal kurdukça bazı şeylerin gerçekleştiğini görürsünüz. Bugün herkesin işin içerisine katkı koyduğu ve lezzetli bir tatlının çıktığı bir projeyle karşı karşıyayız. Herkesin kollarını sıvayarak bu işle ilgilenmesi çok önemli. Burası çok güzel ve gözde mekanlardan birisi olacak. Ailece gelip güzel zaman geçirebileceğimiz, şehidimiz Polis Memuru Bekir Ferhat Kaya’nın ruhaniyetinin, mescidinin olduğu manevi atmosferi içimize soluyacağımız bir yer oldu.” dedi.

Balışeyh Kaymakam Vekili Mücahit Öztürk ise yaptığı konuşmada tıbbi aromatik bir bitki olan lavantanın hem görselinden hem de ekonomik boyutundan faydalanmak istediklerini belirterek; “Bu Açılış programı vesilesi ile bizden desteğini esirgemeyen başta Sayın Valimiz Yunus Sezer olmak üzere, vali yardımcımız ve İl özel idaresi genel sekreterimiz Osman Akbaş’a, İlçe Kaymakamlarımıza, İlçe belediyemize, Şehit Bekir Ferhat Kaya’nın muhterem annesi ve babası Yusuf Kaya ve Gülay Kaya’ya, Desteğini esirgemeyen İl ve İlçemizin birim amirlerine ve çalışanlarına, İlçe tarım personelime ve projenin gizli kahramanlar typ İşkur kapsamında fedakarca çalışan arkadaşlara en kalbi duygularımla teşekkürlerimi iletiyor, projemizin İlimize ve İlçemize hayırlara vesile olmasını diliyor, şehitlerimizi rahmetle anıyor ve sizleri saygı ile selamlıyorum.”dedi.

Konuşmaların ardından lavanta vadisi ve Şehit Polis Bekir Ferhat Kaya’nın ailesi tarafından yaptırılan mescit ve şadırvanın açılışı gerçekleştirildi. Açılışa, şehidin yakınları, il müdürleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Kırıkkale Son Haber