MKEK’den Mühimmat Atağı
Kırıkkale Son Haber Editörü | 17 Mayıs 2019 22:44
MKEK’den Mühimmat Atağı

Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) Kara Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyaçları doğrultusunda 120 mm HEAT-MP-T Tank Mühimmatı geliştirme çalışmalarına başladı.

MKEK, Türk Silahlı Kuvvetlerinin Suriye’nin kuzeyine yönelik terör örgütlerine karşı düzenlediği Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatlarında ihtiyacı hissedilen 120 mm HEAT-MP-T Tank Mühimmat ihtiyacını karşılayacak. Başlatılan proje ile yüksek patlayıcılı anti tank, çok amaçlı, izlikli, 120 mm çapındaki L44 ve L55 yivsiz setsiz namlulardan atılabilecek ve çukur imlalı patlayıcı ile zırh delebilecek (High Explosive Anti-Tank) tank topu mühimmatı geliştiriliyor.

REKLAM
REKLAM

Tasarım çalışmaları tamamlanan mühimmatın kalifikasyon faaliyetlerine başlanıldı. 1.000 m mesafedeki hedefe karşı gerçekleştirilen atışlarda mühimmat, 400-430 mm’lik zırhı delmeyi başardı. MKEK, zırhlı ve yumuşak hedeflere karşı etkili olacak mühimmatın; yanar kovanını, yanar kovan adaptörünü, dip tablasını, elektrikli kapsülünü ve barut bileşenlerini üretecek.

MÜHİMMATTA YURT DIŞINA BAĞIMLILIK AZALACAK

Öte yandan MKEK maliyetini kendi özkaynaklarından karşıladığı 120 mm HE Tank Topu Mühimmatı geliştiriyor.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı tarafından açıkta ve sütre gerisinde bulunan personele karşı etkili olabilen mühimmatın acil olarak ihtiyaç duyulması üzerine hayata geçirilen proje kapsamında, mühimmat gövdesi, kuyruk ve tapa tasarım faaliyetleri gerçekleştirildi ve atışlı testlerle doğrulamaları yapıldı. 120mm. MKE MOD300 HE-T Tank Tahrip Mühimmatının, bina duvarını veya barikatı delerek, bina içerisinde veya barikat arkasında fonksiyon gösterdiği atışlı testler yapılarak tasarımı tamamlandı.

IDEF 2019 Fuarında sergilenen mühimmatın ilk 1000 adetlik teslimatı Türk Silahlı Kuvvetlerine gerçekleştirildi.

MKEK’nın üzerinde çalışmalarını sürdürdüğü mühimmat projeleri ile yurt dışına olan bağımlılık azalacak.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com