MKEK, Döner Namlulu Silah Sistemleri İle Baş Döndürecek
Kırıkkale Son Haber Editörü | 10 Mayıs 2019 08:58
MKEK, Döner Namlulu Silah Sistemleri İle Baş Döndürecek

Türk savunma ve havacılık sanayisinin en köklü kuruluşlarından Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK), bu yılki IDEF’e çeşitli yeniliklerle katılıyor.

Firma, standında, öz kaynaklı Ar-Ge çalışmaları neticesinde özgün olarak geliştirdiği; 12,7×99 mm ve 20 mm Gatling tipi Döner Namlulu Silah Sistemleri ile 120 mm Havan Silah Sistemi’ni ilk kez sergiliyor.

REKLAM
REKLAM

MKEK’nin fuarda ilk kez sergileyeceği diğer ürünleri ise şöyle:

5,56 mm Otomatik Atış Platformu
7,62 mm Otomatik Atış Platformu
155 mm Modüler Barut
5,56×45 mm Polimer Uçlu Fişek
12,7×99 mm Keskin Nişancı Solid Fişeği
12,7×99 mm Zırh Delici Yangın Çıkarıcı Keskin Nişancı Fişeği
40 mm Yüksek Hızlı Bombaatar Mühimmatı
40 mm Yüksek Hızlı Programlanabilir Parçacıklı Mühimmat
120 mm Çukurlu İmlalı Zırh Delici (HEAT) Tank Topu Mühimmatı
OZOK El Bombası
MOD 50 Bilyeli El Bombası
MOD 125 Termobarik El Bombası

12,7×99 mm Döner Namlulu Silah Sistemi

Platformları, 12,7×99 mm DNSS Koruyacak

12,7×99 mm Döner Namlulu Silah Sistemi Geliştirme (DNSSG) Projesi ile standart NATO fişeklerini atabilen, 3 adet namluya sahip; kara araçlarında, helikopterlerde, savaş gemilerinde ve karakollarda kullanılabilecek Döner Namlulu (Gatling tipi) Silah Sisteminin (DNSS) özgün olarak tasarlanarak Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK)’nin envanterine kazandırılması amaçlanıyor. Proje, şu aşamalardan oluşuyor:

Gereksinim Analizi ve Sistem İhtiyaçlarının Belirlenmesi
Ön Tasarım Aşaması
Detay Tasarım Aşaması
Teknoloji Gösterim Prototipi Üretimi
Teknoloji Gösterim Testleri
12,7×99 mm DNSS’nin teknik özellikleri ile öne çıkan özellikleri şu şekilde:

Besleme: Standart M9 kapalı mayona dizilmiş fişekler
Namlu boyu: 900 ± 50 mm
Tahrik sistemi: Elektrik motoru
Ağırlık (mühimmat ve mayon hariç): En fazla 75 kg
Dakikadaki atım hızı: 1.000 + 200 atım/dk
Etkili menzili: En az 1.700 metre
Tutukluk yapma oranı: %0,1’den daha düşük
Besleme ve Mayondan Ayırma Birimi (Feeder/Delinker Unit)
Elektronik Silah Kontrol Ünitesi (Gun Control Unit – GCU)
Kolay onarım kabiliyeti (MTTR)
Arızalar arası ortalama süresi (MTBF) yüksek
Silah Sistemi ile yapılan atışların %80’inin azami 5 miliradyan içerisinde olması hedefleniyor
Benzerlerinden daha ince bir yapıda tasarlanan sistem, daha az hacim kaplayacak

20 mm Döner Namlulu Silah Sistemi

20 mm DNSS ile Dakikada 6.000 Mermi

TSK’nın ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla kara, deniz ve hava platformlarında kullanılmak üzere başlatılan proje ile 20 mm çapında, Gatling tipi, 6 namlulu silah sisteminin ön tasarım ve detay tasarım aşamaları tamamlandı. Statik ve dinamik analizler yapılan silahın, Teknoloji Gösterim Prototipi de tamamen yurt içi imkânlarla üretildi. Bir sonraki aşamada, silah sisteminin kalifikasyonu gerçekleştirilecek.

20 mm DNSS’nin teknik özellikleri ile öne çıkan özellikleri şu şekilde:

Kolay değiştirilebilir namlu
Ağırlığı: 112,5 kg
Namlu Çıkış Hızı: 1.030 m/s
Dakikadaki Atım Hızı: 4.000-6.000 atım/dk
Tahrik Sistemi: Hidrolik, elektrikli veya pnömatik
Mühimmat Tipi: Mayonlu veya mayonsuz
Geri Tepme Kuvveti: 9,4 kN
Çalışma Sıcaklığı: -46 ve +52 °C arasında
Silah Sistemi ile yapılan atışların %80’inin azami 8 miliradyan içerisinde olması hedefleniyor

Kaideye Monteli 120 mm Havan Silah Sistemi

120 mm Havan Silah Sistemi, MKEK’nin öz kaynaklı olarak başladığı proje kapsamında geliştiriyor. Projede ilk olarak, Taktik Teknik İsterler Dokumanı (TTİD) hazırlandı. Beş ayrı alternatif üzerinde çalışıldı ve çalışan mekanizmalara yönelik teknolojik yapılabilirlik, üretilebilirlik, tedarik edilebilirlik, modülerlik, kullanım kolaylığı ve maliyetler analiz edildi ve optimum çözüm seçildi. Silah sisteminin alt ana kompleleri olan namlu, beşik komplesi, yükseliş komplesi ve kundak komplesinin tasarımı yapılarak analizler gerçekleştirildi. Yapılan analizler sonucunda, gerekli önlemler alınarak alt komplelerin üretimi yapıldı. Bileşenlerin montajının ardından silah sistemi araç üzerine entegre edildi.

120 mm Havan Silah Sistemi’nin ve üzerine entegre edildiği platformun özellikleri şu şekilde:

Silah Sistemi:

Namlu Uzunluğu:900 mm
Menzil: 9 km
Mühimmat Kapasitesi: 30 Adet
Dakikadaki Atış Hızı: 10 adet/dk
Silah dönüş açısı (sağa ve sola): ±3.200 milyem
Silahın yükseliş /alçalış açısı: 800-1.200 milyem
Taşıyıcı Platform:

Ağırlık: Yaklaşık 10 ton
Menzil: 600 km
Azami Hız: 100 km/h
Hendek geçebilme: 0,4 m
Su Geçiş Seviyesi: 1 m
Meyil Tırmanma: %60
Yan Eğim: %4

155 mm Güdümlü Topçu Mühimmatı

Yeni Projeler ve Yeni Ürünler Yolda

MKEK, bunların haricinde, yeni ürünlere yönelik olarak pek çok proje üzerinde çalışıyor. Bu projeler ve son durumları şöyle:

120 mm Lazer Güdümlü Tank Topu Mühimmatı Projesi: MKEK’nin öz kaynaklarıyla TSK’nın ihtiyaçlarına yönelik olarak, Ocak 2018’de başlayan proje ile 120 mm çapındaki tank namlularından atılabilecek, en az 5 km menzil ve 750 mm zırh delme etkinliğine sahip Lazer Güdümlü Tank Topu Mühimmatı (LGTTM)’nın yurt içinde geliştirilmesi ve üretilmesi amaçlanıyor.
155 mm Güdümlü Topçu Mühimmatı Projesi: MKEK’nin öz kaynaklarıyla başlattığı proje kapsamında, 155 mm Fırtına Silah Sisteminden atılacak güdümlü mühimmatın yerli olarak geliştirilmesi ve üretim yeteneğinin kazanılması hedefleniyor. GPS ve INS güdüm sistemine sahip olacak mühimmat, 60 km menzildeki zırhlı veya zırhsız sabit hedeflere karşı kullanılabilecek.

120 mm Çukur İmlalı Zırh Delici (HEAT) Tank Topu Mühimmatı

120 mm Çukur İmlalı Zırh Delici (HEAT) Tank Topu Mühimmatı Projesi: Proje ile çok amaçlı, izlikli, 120 mm çapındaki L44 ve L55 yivsiz setsiz namlulardan atılabilecek ve çukur imlalı patlayıcı ile zırh delebilecek (High Explosive Anti-Tank) tank topu mühimmatı geliştiriliyor. Kalifikasyon faaliyetlerine başlanan mühimmatla 1.000 m mesafedeki hedefe karşı gerçekleştirilen dağılım atışlarında, düşük standart sapma elde edildi ve mühimmat, 400-430 mm’lik zırhı delmeyi başardı. MKEK, zırhlı ve yumuşak hedeflere karşı etkili olacak mühimmatın; yanar kovanını, yanar kovan adaptörünü, dip tablasını, elektrikli kapsülünü ve barut bileşenlerini üretecek.
BORAN 105 mm Havadan Taşınabilir Hafif Çekili Obüs: Proje ile hava hücum harekâtı icra edecek komando ve piyade birliklerinin organik bünyesinde yer alarak ateş desteği sağlayacak, birliklerin yapıları ile uyumlu, havadan taşınabilir, üzerinde modern komuta ve atış kontrol sistemleri olan ve kendi konum ve istikametini kendisi belirleyerek kısa sürede atış görevine hazır hale getirilebilen, 105 mm çapında hafif çekili obüs geliştiriliyor. Avadanlıklar hariç, azami ağırlığı 1.800 kg olacak silah, 17 km menzili etki altına alabilecek. Silahın iki farklı tipi prototipi üzerinde gerçekleştirilen tasarım doğrulama testleri başarıyla tamamlandı. 2020 yılında tamamlanacak kalifikasyon testlerinin ardından, bu silahtan 7 adet üretilecek.

BORAN 105 mm Havadan Taşınabilir Hafif Çekili Obüs

Yerli Modüler Barut Geliştirme Projesi: Hâlihazırda 155 mm uzun menzilli tahrip mühimmatlarında kullanılan modüler barutlar yurt dışından tedarik ediliyor. MKEK ise Aralık 2016’da başladığı öz kaynaklı Ar-Ge projesi ile yerli modüler barut sistemi geliştiriyor. Tasarım Doğrulama ve Test Aşaması, STANAG 4224 ve ITOP 4-2-504(1) dokümanları çerçevesinde Mart 2019’da tamamlanan barut sistemi için seri üretim aşamasına gelindi.
Spektral Isı Fişeği Projesi: Bu proje ile yeni nesil ısı güdümlü füzelere karşı hava platformlarını koruyabilen Spektral Isı Fişeği’nin geliştirilmesi amaçlanıyor. Proje kapsamında, mevcut Karşı Tedbir Atma Sistemleri’nden atılabilir özellikte, koruyacağı platformun ısıl imzasını taklit etmek suretiyle tehdidi yanıltarak koruma sağlayabilecek tip-1 ve tip-2 olarak tanımlanan iki farklı Spektral Isı Fişeği’nin yurt içi imkânlar ile geliştirilmesi ve üretim kabiliyetinin kazanılması hedefleniyor.
MKEK, bunların yanı sıra;

Patlayıcılarda kullanılacak; RDX, HMX ve alüminyum tozunun yerli olarak geliştirilmesi,
Termobarik patlayıcı geliştirilmesi ve
FIRTINA obüsü için güç grubu tedarik edilmesi ve entegrasyonuna yönelik projeler yürütüyor.

Kaynak: MSI Dergisi