Kurban Bayramı Tedbir ve Kararları Alındı
Kırıkkale Son Haber Editörü | 26 Temmuz 2019 00:00
Kurban Bayramı Tedbir ve Kararları Alındı

Kırıkkale’de Kurban Hizmetleri Komisyonu tarafından tedbir ve kararlar alındı.

Kırıkkale Valiliği İl Müftülüğü Kurban Hizmetleri Komisyonunun 2019 yılı kurban hizmetlerine dair karar ve duyurusu yayımlandı.

REKLAM
REKLAM

İşte yayınlanan duyuru metni;

11-14 Ağustos 2019 tarihleri arasında gerçekleşecek olan Kurban Bayramının vatandaşlarımız tarafından huzur içerisinde kutlanabilmesi ve kurban kesecek vatandaşlarımızın da dini hükümlere uygun, çevre ve halk sağlığına riayet edilerek kurbanlarını kesebilmelerine yardımcı olmak amacıyla İlimiz Kurban Hizmetleri Komisyonu’nca aşağıdaki tedbir ve kararlar alınmıştır.

A. KURBAN SATIŞ YERİ;

Arpalık Çukuru Mevkiinde bulunan Tarım ve Orman İl Müdürlüğü karşısındaki Belediye Açık Hayvan Pazarı olarak belirlenmiştir.

B. KURBAN KESİM YERLERİ;

1. Özelleştirilen Belediye Mezbahası (Yaren Et ve Et Ürünleri Hirmasına Kiralık). Arpalık Çukuru Mevkiinde bulunan Tarım ve Orman İl Müdürlüğü karşısındadır. (büyük ve küçükbaş hayvan kesimi yapılacaktır.)

2. İl Özel İdaresine ait, özelleştirilen Hasandede El-Taş özel Mezbahası. (küçükbaş hayvan kesimi yapılacaktır.)
Bu kesim yerlerinde kiracı firmalar ve ehil kasaplar tarafından kesim yapılmaktadır.

Kendi İmkânlarıyla kurban kesecekler için kesim yerleri;

1. Cumartesi Kapalı Pazar Yeri,

2. Kaletepe Kapalı Pazar Yeri,

3. Yenimahalle Kapalı Pazar Yeri,

4. Bahçelievler Kapalı Pazar Yeri,

Ayrıca isteyen vatandaşlarımız etrafı kapatılmış özel mülk veya bahçesinde gerekli hijyen şartlarına uymak kaydıyla kurbanlarını kesebileceklerdir.

C. KURBAN SATIŞ VE KESİMİNİN YASAK OLDUĞU YERLER;

Kurban satış ve kesim yeri olarak belirlenen yerler dışında cadde, sokak, park ve bulvar gibi umuma açık yerlerde kurban satış ve kesimine kesinlikle müsaade edilmeyecektir. Bu konuda gerekli denetimler, Belediye zabıtası ve diğer kolluk kuvvetlerince yapılacaktır.

D. KURBAN SATIŞ VE KESİM YERLERİNDE PERSONEL GÖREVLENDİRME;

Kurban satış ve kesim yerlerinde görevlendirilen personel, denetim elemanları ve din görevlilerine kurumlarınca tanıtıcı “Görev Kimlik Kartı”, ayrıca kurban kesmek için görevlendirilen kasap ve yardımcı elemanlara ise “Kesim Elemanı Kimlik Kartı” verilecektir. Ehil olmadıkları için “Kesim Elemanı Kimlik Kartı” verilmeyenlerin kurban kesmelerine müsaade edilmeyecektir.

E. KOMİSYONCA BELİRLENEN YERLERDE KURBAN KESİM ÜCRETİ;

1. Büyükbaş hayvanlar için Kurban kesme, yüzme ve dört parçaya ayırma ücreti; 400.00 (Dörtyüz) TL’dir,
2. Küçükbaş hayvanlar için Kurban kesme, yüzme ve dört parçaya ayırma ücreti; 50.00 (Elli) TL. olarak belirlenmiştir.

F. KURBAN KESİM SIRASININ ALINMASI;

1. Canlı hayvan pazarı bitişiğindeki Belediye mezbahasında kurban kesimi Belediye Başkanlığı ile sözleşmesi bulunan Yaren Et ve Et Ürünleri Firması tarafından yapılacağından kurban kesim sırası ve randevu Yaren Et ve Et Ürünleri Firması tarafından verilecektir.

2. Hasandede El-Taş mezbahasında kurban kesimi El-Taş firması tarafından yapılacak olup. kurban kesim sırası ve randevu El-Taş Firması tarafından verilecektir.

G. DENETİM;

1. Kurban satış yerleri Belediye Veteriner İşleri Müdürlüğü, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ile Belediye Zabıta Müdürlüğü ekiplerince 29 Temmuz 2019 tarihinden itibaren denetlenecektir.
2. Kurban kesim yerleri ise bayram günlerinde Denetleme Komisyonu tarafından denetlenecektir.

H. KULAK KÜPELERİ;

Kurban kesilen sığır cinsi hayvanların kulak küpesi ve pasaportları, üreticiler, satıcılar, kasaplar, kasap yardımcıları, veterinerler, muhtarlar, belediye zabıta görevlileri, vekâletle kurhan kesim organizasyonu yapanlar ve diğer görevliler vasıtasıyla Tarım ve Orman İl Müdürlüklerine 20 Ağustos 2019 Salı günü mesai bitimine kadar teslim edeceklerdir.

İ. CEZAİ MÜEYYİDE;

İlgili Bakanlar Kurulu Kararı, Yönetmelik, Tebliğ ve bu mevzuat doğrultusunda Kurban Hizmetleri Komisyonunca alınan karar doğrultusunda sokak. cadde ve parklarda kurban satarak ve keserek çevreyi kirletenler hakkında 2872 sayılı Çevre Kanunu ile 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanununun ilgili maddelerine göre gerekli cezai işlem yapılacaktır. Halkımıza saygıyla duyurur, Kurban bayramlarını tebrik ederiz.

Kırıkkale Son Haber