Kırıkkale 2018 Turizm Çalıştayı Düzenlendi
Kırıkkale Son Haber Editörü | 20 Aralık 2018 22:06
Kırıkkale 2018 Turizm Çalıştayı Düzenlendi

Kırıkkale Kültür ve Turizm Müdürlüğünce kentin turizm alanında güçlü ve zayıf yönleri, fırsatları ve tehditlerinin belirlenmesi amacıyla çalıştay düzenlendi.

Bir otelde tertiplenen çalıştayda, Kırıkkale turizminin etraflı analizi yapılarak, gelecekte hazırlanabilecek “Turizm Stratejik Planı”na bilimsel çıktılar oluşturulması da amaçlanıyor.

REKLAM
REKLAM

Vali Yunus Sezer, programda yaptığı konuşmada, turizmin, Türkiye’nin üzerinde yoğunlaştığı konuların başında geldiğini söyledi. Geçen yıllarda inşaat sektöründe yatırımların öne çıktığına, artık turizme yönelik çalışmalara ağırlık verildiğine dikkati çeken Sezer, şöyle konuştu:

“Makro planda bakıldığı zaman turizm, inşaat sektörünü de içerisine alan, tetikleyen çok boyutlu bir alan. Ülke olarak güzel atılımlar yaptık. Özellikle bu yıl rekora doğru koşuyoruz. Bu bizi çok sevindiriyor. Ülkemizin içerisinde bulunduğu ekonomik sıkıntıyı da aşacak sektör olarak karşımıza çıkıyor. Bölge olarak da geçen yıllara göre sayının arttığını görüyoruz. Bu da sevindirici bir şey. Mikro planda Kırıkkale’de turizmin çok değişmediğini görüyoruz. Gelen turist sayısında çok fazla artış yok. Daha doğrusu turizm, Kırıkkale olarak gündemimizi çok meşgul etmemiş. Kırıkkale, Ankara’nın yanı başında bir yer. Küçük dokunuşlarla turizmin ne kadar ön plana çıkacağını, ne kadar insanın Kırıkkale’yi ziyaret edeceğini şimdiden görüyorum. Önümüzdeki yıl 113 bin olan gelen turist sayısının en az 3’e, 4’e katlayacağına inancım tam.”

Sezer, Kızılırmak Nehri üzerinde 13. yüzyılda Anadolu Selçuklu Devleti zamanında yapılan Çeşnigir Köprüsü ve devam eden kanyonun muazzam bir yer olduğunu belirtti.

Düzenleme yaptıktan sonra Ankara’dan binlerce insanın buraya geleceğini vurgulayan Sezer, “Bizim yeşil vadimiz var. Ankara’ya 55 kilometre mesafede. Artık burayı hemen faaliyete geçirelim istiyoruz. Burayı da küçük dokunuşlarla hemen yapabiliriz. Yine Celal Bayar Parkı var ve muazzam bir yer. Orada adamız var. İçerisinden Kızılırmak geçiyor. Buranın Millet Bahçesi olması için tekliflerimizi yaptık. Belediye Başkanımız ve Milletvekillerimiz desteklediler. Buranın Millet bahçesi olması yönünde bir karar alındı. TOKİ, planlama çalışmalarına başladı. Burayı Millet Bahçesi’ne dönüştüreceğiz.” diye konuştu.

İnanç turizmine de değinen Vali Sezer, buralarda da gerekli düzenlemeleri yapıp hizmet kalitesinin yükseltileceğini söyledi.

Programın başında yapılan Swot analizinde Kırıkkale’nin güçlü ve zayıf yönlerinin değerlendirildiğini vurgulayan Vali Sezer, “ Bizim en güçlü yanımız çok güzel bir ekibimizin olması. Belediye Başkanımız, iktidar partisi başta olmak üzere Milletvekillerimiz ne dersek geri çevirmiyorlar ‘yeter ki söyleyin koşturalım, yeter ki ortaya ortak bir ruh konsun.’ Yine aynı şekilde STK’lar, Ticaret Odaları, Meslek Odaları’nda da bir birlik, bir ruh var ama buralarda bir motivasyon kaybımız var ” şeklinde konuştu.

Konuşmasının son bölümünde Kırıkkale’nin turizm alanında marka olmasını istediğine işaret eden Vali Sezer, önümüzdeki bir yıl içerisinde Kırıkkale’nin marka değerlerinin olacağını söyledi.

Kırıkkale İl Kültür ve Turizm Müdürü Halit Karakoç ise yaptığı konuşmada; Kırıkkale ve komşu illerin turizm alanında birbirini tamamlayan değerlere sahip olduğunu bu nedenle turizmde bölgesel kalkınmanın önemli olduğunu, yeni nesil turizm stratejileri geliştirmemiz gerektiğini söyledi.

Kırıkkale Son Haber