Halil Öztürk Ne Yapmaya Çalışıyor?
Kırıkkale Son Haber Editörü | 20 Ocak 2019 21:30
Halil Öztürk Ne Yapmaya Çalışıyor?

Yazının başlığından anlaşılacağı üzere sayın vekilin inanın ne yapmaya çalıştığını idrak edemiyoruz. Kırıkkale’nin hemen hemen her noktasından bu seda duyulmaya başladı. Biz de anlam veremedik, anlamaya çalıştık. Fakat nafile, bir türlü sayın vekilin ne yapmaya çalıştığını anlayamadık. Önce eş,dost, akraba ile bu tartışmayı başlattık. Herkes kendince bir şeyler ifade etti. Kendisini deyim yerindeyse ince eledik, sık dokuduk. Gel gör ki, bu konu bizi büsbütün aştı. Yetinmedik, halka inerek sorduk. Her kesimde aynı sorularla karşılaştık. ‘’Halil Öztürk ne yapmayaçalışıyor?’’ Yaptıklarını, icraatlerini, konuşmalarını tekrar tekrar dinledik. Kırıkkale halkının yakından tanıdığı sayın vekilde sanki bir tılsım vardı. Sayın vekil neler yapmadı ki?

REKLAM
REKLAM

***

Biz vekil olur bir köşeye çekilir diye bekledik. Hem bizlere karışmaz, gününü gün eder dedik ama fena yanıldık. 24 Haziran seçimleri tamamlanır tamamlanmaz bir de ne görelim, sayın vekil Kırıkkale Merkezde hemen hemen her yerde teşekkür için ziyaretler yapıyor. İlk başta şaka falan sandık. Bizler biliyoruz ki buradan vekil seçilir, Ankara’ya gider, biz de onu bir daha ki seçime kadar görmeyiz. Ama sayın vekil nezaketi elden bırakmayıp teşekkür için Kırıkkale’ye geliyor. Daha 1 hafta olmadan basında kendisi demeç verirken gördük. Diyordu ki; ‘’Kırıkkale’nin bürokrat olma liyakatine sahip hiç mi evladı kalmadı?’’ Dışardan gelen bürokratlara biz de anlam veremiyorduk ama bunu dile getirme cesaretini sağ olsunlar kendileri göstermişti. Kırıkkale’nin dile getirelememiş bir büyük sancını yok etmek için, daha yolun başında iken kollarını sıvamıştı. Yetinmiyordu Sayın Öztürk, dur durak bilmiyordu. Mecliste çalışmalarını tamamlar tamamlamaz, soluğu hemen memleketinde alıyordu. Sadece ona güvenen Kırıkkale değildi. Mecliste ‘Adalet Komisyonu Üyesi’ seçilerek dikkatleri bir kez daha üzerine çekiyordu. Belimizi büken acı terörün yok edilmesi için, görev aldığı komisyonda saatler gece yarısını gösterirken ‘’Terörün beli ya kırılacak, ya kırılacak’’ diyerek bizleri resmen büyülüyordu. Meclis kürsüsünden bu konuya değiniyor, ve bizzat şöyle sesleniyordu. İnanıyoruz ki; terörün kökü, 2023’e kalmadan el birliği ile kazınacak; habis birer ur olan terör odakları, sökülüp atılacaktır. Yüce Milletimizin birlik ve beraberlik ruhu da bu inancımızı perçinlemektedir.

***

Sayın Vekili anlamanın imkanı yoktu. Kırıkkale’liler de ona olan inançlarını perçinleyip ona ziyarete resmen koşuyorlardı. Ama Halil Öztürk bu sonuçta, hemşehrilerini yormuyor, bütün ilçelere ziyarate çıkıyordu. Baba ocağı Sulakyurtta nasıl ağırlanıp karşılanıyorsa, Yahşihanda da aynı şekilde karşılanıyordu. Balışeyhte hemşehrileriyle nasıl içli dışlı ise, Delice ve Çerikli’de de aynı şekilde oluyordu. Bir gün Bahşılı’da ise ertesi gün Karakeçili’de görüyorduk. Çelebi’de sıkılmamış el bırakmamışken, Keskin’i karış karış geziyordu. Kırıkkale’nin her yerinde Halil Öztürk vardı. Biz iyiden iyiye bu durumu garipsiyorduk. Bir bakmışsınız düğünüzde hayırlı olsun derken, başka bir gün cenazenizde sırtınıza bir destek eli uzanıyordu. Esnaflar onu görünce hadi bismillah bereketiyle geldi diyordu. Kırıkkale ve Kırıkkale’liyi çok seviyordu. Öyle ki, herkesin bu güzide şehri ve insanlarını görmesini istiyordu. İhtiyaç sahibi vatandaşlarımızı daha evvel ki dönemlerde kimseler aklına getirmezken, o yüzlerinde bir tebessüm görebilmek adına akülü arabalar hediye ediyordu.

***

İlk verdiği yazılı önerge söz verdiği gibi MKEK bağlı fabrikalardaa çalışan işçiler adına oluyordu. MKEK çalışanlarının sorununu meclise taşıyan birisini görünce biz de ister istemez mutlu oluyorduk. Şehit aileleri ve gazileri asla unutmuyor. Her fırsatta yanınızda bir kardeşiniz, bir evladınız var diyordu. Sayın vekil bir başka gün basın mensuplarına ithafen şunları söylüyordu: 11 ayrı bakana yazılı olarak soru önergesi verdik. Kırıkkale milletvekili olarak amacımız Kırıkkale’nin artık göç veren değil, göç alan bir il olmasıdır. Kırıkkale’ye yeni bir çivi çakanın, taş üstüne taş koyanın başımızın üzerinde yeri var. Allah aşkına sayın vekil bu enerjiyi nereden buluyordu. Bizim aklımızda ki soru işaretleri ise giderek büyüyordu. Dedik ya Halil Öztürk bu! İş-Kur’da yapılan mülakatlarda yaşanan haksızlığa karşı çıkıyor, ‘’Kırıkkaleli’nin hakkını yedirmeyiz’’ diyerek masaya yumruğunu vuruyordu. Esnafımızın sorunlarını da es geçmiyordu. 20 Milletvekilinin imzasını alarak mecliste araştıma komisyonunun kurulmasını sağlıyordu. İş-Kur konusuna değinmiştik ama son sözü Halil Öztürk hala söylememişti. Çalışma ve İŞKUR İl müdürlüklerinin Toplum Yararına Programlar kapsamında eleman alımlarında mülakat değil, daha adil olan noter huzurunda kura sistemini uygulamasını istiyor, Türkiye’de ve Kırıkkale’de geçmişte yapılan hatalar tekrarlanmasın, işsiz vatandaşlarımızın hakları yenilmesin diye TBMM’ye önerge sunuyordu.

***

Onu tanıyanlar bahtiyar, tanımayanlar ise bir nebze üzülüp sonra tekrar ona sevgiyle bakıyordu. Bizler ondan önce hiçbir vekili memlekette göremezken o ‘’Vekil Asıl Buluşuyor’’ toplantılarıyla hemşehrileriyle kucaklaşıyordu. Biz artık Halil Öztürk nereden çıkacak acaba diye tahminler yürütüyorduk . Yazıda uzadıkça uzuyor değerli Kırıkkale’liler biliyorum. Ama gel gör ki bir vekil seçtik maşallahı var daha 1 sene olmadan yaptıklarını yazamaz oldum. Çiftçiler biz ne olduk hani unutulduk mu cümlesini kurmadan, sayın vekil ÇİFTÇİMİZİN, YÜK VE YOLCU TAŞIMACILIĞI YAPAN ŞOFÖR ESNAFIMIZIN ÖTV’SİZ MAZOT ALABİLMESİ İÇİN KANUN TEKLİFİMİZİ TBMM’YE VERİYOR. Toplumumuzun hiçbir kesimini unutmayıp, Kamuda boş tutulan 11.367 engelli kadrosu meclise kanun teklifinde bulunuyor. Kendisi aynı zamanda sıkı bir Kırıkkalespor tarafı olur. Maç günü geldiğinde çoktan yerini almış oluyor. Tribünler onu gördüğünde bırakıp başka tezahüratı direkt sayın vekile coşkuyla yaklaşıyor. Vallahi sayın vekil bizler sizden önce kimseden böyle bir yakınlık görmedik. Seçimi kazanan Ankaralardan bu tarafa diğer seçim gelene kadar gelmedi. Esnafla, halkla bu kadar iyi anlaşan bir siyasi yakın dönemde hiç görmedik.

***

Taraflı – tarafsız herkesin takdirini toplarken sana bizler de kayıtsız kalamadık. Artık Halil Öztürk ne yapmaya çalışıyor sorusuna cevap verdiğimiz için mutluyuz. Biliyoruz ki, biz bu yazıyı tamamlamaya çalışırken bile Halil Öztürk Bey, ülkemiz ve şehrimiz için hizmetler yapmıştır. Biz Kırıkkale’liler olarak senden razıyız, Allah c.c inşallah sizlerden razı olsun. Biz, siz gibi bir vatan evladını çok bekledik vekilim, ne olur bundan sonrada bizleri yalnız bırakma. Sürç-ü lisan ettiysek affola…

HAYDAR KISIKLI KİMDİR?

1993 yılında Kırıkkale’de doğdu. Kırıkkale- Keskin nüfusuna kayıtlı olup, 2009 yılından itibaren Ülkü Ocakları Kırıkkale İl Başkanlığı bünyesinde çeşitli görevlerde bulundu. Kırıkkale Üniversitesi Önlisans mezunudur.

Kırıkkale Son Haber