Dünya Otizm Farkındalık Günü Etkinlikleri Düzenlendi
Kırıkkale Son Haber Editörü | 2 Nisan 2019 18:41
Dünya Otizm Farkındalık Günü Etkinlikleri Düzenlendi

2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü için Kırıkkale’de çeşitli etkinlikler düzenlendi.

İlk olarak müftülük konferans salonunda yapılan etkinliklerde otizmli çocuklardan oluşan mehter takımının söylediği Osmanlı marşları büyük beğeni topladı. Daha sonra şiir, halk oyunları, asker uğurlama, pleybek eşliğinde Barış Manço şarkıları ve semazen gösterileriyle büyük bir performans sergileyen otizmli çocuklar renkli görüntüler oluşturdu.

REKLAM
REKLAM

Burada bir konuşma yapan Kırıkkale Valisi Yunus Sezer; “Bugün anlamlı bir gün birçok programlar yapıyoruz ama bence bu programların en anlamlısı bizim gökyüzünde bir ay yıldız olarak gördüğümüz ve gönlümüzü kaybettiğimiz zaman insanlık olarak masumiyetimizi kaybettiğimiz zaman biz nereye gidiyoruz diye kendimizi sorguladığınız zaman bizlere gökyüzündeki yıldızlar gibi insanlığımızı hatırlatacak bu toplumun emanetleri var bunların en başında bizim engellediğimiz çocuklarımız kardeşlerimiz evlatlarımız geliyor. Allah onları bizlere birer yıldız olarak rehber olarak önümüze bir rehber olarak koymuş öyle de devam ediyorlar. Allah zorluklarla beraber aynı şekilde mutluluklar da ikisini bir arada hissettiriyor bazen çocuklarımızın atacağım bir adım sıcak bir gülümseme üzerimizdeki bütün yükü bütün çektiğimiz sıkıntıları alıp götürüyor bunun için az şeylerle mutlu olmayı da insanlığa hepimize öğretiyor.” dedi.

Daha sonra Nur Camisi avlusunda otizmli çocuklar ile protokol üyeleri ve katılımcılar ellerinde mavi balon ve pankartlarla birlikte Cumhuriyet Meydanı’na kadar yürüdü. Meydanda mavi balonlar gökyüzüne bırakılarak otizme dikkat çekildi.

Düzenlenen etkinliklere Kırıkkale valisi Yunus Sezer eşi hanımefendi Canan Sezer, Kırıkkale İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Tüfekçi, Kırıkkale İl Müftüsü Şahin Yıldırım, birim müdürleri ve otizmli çocukların aileleri katıldı.

Kırıkkale Son Haber