24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı Mesajları Yayımlandı
Kırıkkale Son Haber Editörü | 24 Temmuz 2019 13:32
24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı Mesajları Yayımlandı

24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı dolayısıyla Kırıkkale’de mesajlar yayımlandı.

Kırıkkale Valisi Yunus Sezer yayımladığı mesajda; “Türk Basın hayatında önemli dönüm noktasını teşkil eden basında sansürün kaldırıldığı 24 Temmuz günü “Gazeteciler ve Basın Bayramı” olarak kutlanmaktadır. Ülkemizin ve şehrimizin gelişimi, halkımızın bilgilendirilip bilinçlendirilmesi ve kamuoyunda gerekli hassasiyetlerin oluşturulmasında basın sektörünün çok önemli katkıları bulunuyor. Milletimizin müşterek sesi ve demokratik hayatın vazgeçilmez unsurlarından birisi olan basın, toplumun bilgilendirilmesi ve vatandaşlarımızın devletle iletişiminin sağlanmasında önemli bir unsurdur. Bu duygu ve düşüncelerle, başta Kırıkkale’de görev yapan basın mensupları olmak üzere tüm basın çalışanlarının 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramını en içten duygularımla kutluyor, sağlık, başarı ve esenlikler diliyorum.” ifadelerine yer verdi.

REKLAM
REKLAM

Belediye Başkanı Mehmet Saygılı ise 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajında; “Tarafsız ve özgür bir basının varlığı, güçlü demokrasilerin vazgeçilmez unsurudur. 24 Temmuz 1908 tarihinde Türk basınında sansürün kaldırılması, ‘Gazeteciler ve Basın Bayramı’ olarak her yıl 24 Temmuz`da kutlanmaktadır. Basının, iletişimin temel taşlarından ve demokrasinin işlemesini sağlayan en önemli kurumlardan biri olarak bireylerin gerçekleri öğrenmesinde ve düşüncelerini ifade etmesinde en etkili araçlardan birisidir. Demokratik hayatın vazgeçilmez unsurlarından biri olan basının işlevini en iyi şekilde yerine getirilebilmesi için basın özgürlüğü hayati önem taşımaktadır. Halkımıza doğru haber alma imkanı sağlayan ve düşüncelerini başkaları ile paylaşmasına aracı olan basın kuruluşları, önemli bir toplumsal görev icra etmektedir. Başta ilimiz basın mensupları olmak üzere tüm basın mensuplarımızın bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da ilkeli ve tarafsız bir anlayışla görevlerini ve yayınlarını sürdüreceğine olan inancımın tam olduğunu belirterek 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramını kutlar, çalışmalarında başarılar dilerim.” ifadelerini kulandı.

İl Millî Eğitim Müdürü Yusuf Tüfekçi ise mesajında; “Haber alma ve bilgi edinme ihtiyacımızı karşılamak adına Dünyanın dört bir köşesinde her türlü ortama giren, savaşlara, afetlere, acılara tanık olan, bin bir zorluğa rağmen demokrasi ve tarafsızlık ilkelerinden ödün vermeyerek özveri ve sorumluluk bilinciyle görevlerini yerine getirmeye çalışan kıymetli basın mensuplarımızın 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı’nı kutlar, her birine ayrı ayrı başarılar diler, saygılar sunarım.” ifadelerine yer verdi.

Kırıkkale Son Haber